GODZINY OTWARCIA: poniedziałek – piątek: 8:00 – 20:00

Strona główna » Usługi » Ortodoncja

Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu. Nieleczone zaburzenia ortodontyczne, poza problemem natury estetycznej, mogą przyczyniać się do trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny, nadmiernego starcia zębów, chorób dziąseł i zaburzeń ze strony stawu skroniowo-żuchwowego a nawet bólu głowy, okolicy ucha, oka, skroni lub zębów.

Leczenie ortodoncyjne jest skuteczne w każdym wieku i nigdy nie jest za późno na jego rozpoczęcie.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest konsultacja ortodontyczna, na której lekarz ocenia zgryz i ewentualną potrzebę leczenia. Następnie kompletowana jest niezbędna dokumentacja: zdjęcia rentgenowskie – pantomograficzne i cefalometryczne, fotografie wewnątrz i zewnątrzustne oraz wyciski do przygotowania modeli uzębienia pacjenta.

Kogo dotyczy?

Wbrew powszechnie obowiązującej opinii leczenie ortodontyczne nie dotyczy jedynie osób młodych – jest skuteczne w każdym wieku i nigdy nie jest za późno na jego rozpoczęcie.

lek.dent Dawid Pawlak ortodonta

Metody leczenia:

Aparaty ruchome

Stosowane u dzieci w okresie wzrostu mogą być swobodnie zakładane i zdejmowane przez pacjenta. Najczęściej zaleca się użytkowanie aparatów przez kilka godzin w ciągu dnia i całą noc. Leczenie aparatem ruchomym jest postępowaniem ostatecznym lub przygotowaniem do leczenia docelowego aparatem stałym.

Aparaty stałe

metalowe (tradycyjne) lub kryształowe (kosmetyczne) – naklejane na zęby na czas leczenia trwającego przeciętnie od 1,5 roku do kilku lat. Obecnie najpowszechniej stosowane typy aparatów.

Aparaty nakładkowe

W postaci przezroczystych szyn użytkowanych 22h/dobę. Zdejmowane jedynie do jedzenia i mycia zębów. Zapewniają najwyższy komfort, estetykę i ułatwiają higienę w trakcie leczenia. Nie mogą być jednak stosowane we wszystkich rodzajach wad ortodontycznych.

Aparaty retencyjne

Stosowane po leczeniu ortodontycznym w celu utrzymania uzyskanych efektów w postaci aparatów ruchomych, nakładkowych lub stałych.

Dzieci - kiedy pierwsza wizyta?

Poza wyjątkowymi sytuacjami pierwsza wizyta wskazana jest około 6 roku życia w celu zaplanowania sposobu i optymalnego momentu rozpoczęcia leczenia lub zastosowania działań profilaktycznych np. ćwiczeń zapobiegających wadom zgryzu.

Zobacz także:

Bezbolesne znieczulenie

W naszym centrum znieczulamy pacjentów bezboleśnie dzięki komputerowemu systemowi znieczuleń SleeperOne.

Więcej

Implantologia

Serdecznie zapraszamy na leczenie implantologiczne do naszego centrum!

Więcej

Nowoczesna Protetyka

To szeroka dziedzina stomatologii zajmująca się odbudową częściową lub całkowitą braków uzębienia.

Więcej

Sprawdź jak do nas dotrzeć