GODZINY OTWARCIA: poniedziałek – piątek: 8:00 – 20:00

Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu. Nieleczone zaburzenia ortodontyczne, poza problemem natury estetycznej, mogą przyczyniać się do trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny, nadmiernego starcia zębów, chorób dziąseł i zaburzeń ze strony stawu skroniowo-żuchwowego a nawet bólu głowy, okolicy ucha, oka, skroni lub zębów.

Nasz specjalista ortodoncji przyjmuje tylko w gabinecie w Zabrzu.

Pierwszym krokiem jest konsultacja ortodontyczna, na której lekarz ocenia zgryz i ewentualną potrzebę leczenia. Następnie kompletowana jest niezbędna dokumentacja: zdjęcia rentgenowskie – pantomograficzne i cefalometryczne, fotografie wewnątrz i zewnątrzustne oraz wyciski do przygotowania modeli uzębienia pacjenta.

Wbrew powszechnie obowiązującej opinii leczenie ortodontyczne nie dotyczy jedynie osób młodych – jest skuteczne w każdym wieku i nigdy nie jest za późno na jego rozpoczęcie.

Poza wyjątkowymi sytuacjami pierwsza wizyta wskazana jest około 6 roku życia w celu zaplanowania sposobu i optymalnego momentu rozpoczęcia leczenia lub zastosowania działań profilaktycznych np. ćwiczeń zapobiegających wadom zgryzu.

Metody leczenia:

Aparaty ruchome

stosowane u dzieci w okresie wzrostu mogą być swobodnie zakładane i zdejmowane przez pacjenta. Najczęściej zaleca się użytkowanie aparatów przez kilka godzin w ciągu dnia i całą noc. Leczenie aparatem ruchomym jest postępowaniem ostatecznym lub przygotowaniem do leczenia docelowego aparatem stałym.

Aparaty stałe

metalowe (tradycyjne) lub kryształowe (kosmetyczne) – naklejane na zęby na czas leczenia trwającego przeciętnie od 1,5 roku do kilku lat. Obecnie najpowszechniej stosowane typy aparatów.

Aparaty nakładkowe

w postaci przezroczystych szyn użytkowanych 22h/dobę. Zdejmowane jedynie do jedzenia i mycia zębów. Zapewniają najwyższy komfort, estetykę i ułatwiają higienę w trakcieleczenia. Nie mogą być jednak stosowane we wszystkich rodzajach wad ortodontycznych.

Aparaty retencyjne

stosowane po leczeniu ortodontycznym w celu utrzymania uzyskanych efektów w postaci aparatów ruchomych, nakładkowych lub stałych.

  • Zabrze, ul. Św.Urbana 5a 
  • Tel. (32) 278-51-93
  • kornmed@op.pl

© 2020, Korn-med. All Rights Reserved

Finansowanie MediRaty