GODZINY OTWARCIA: poniedziałek – piątek: 8:00 – 20:00

Strona główna » Usługi » Profilaktyka

Profilaktyka

Profilaktyka

Zabiegi profilaktyczne pozwalają utrzymać efekty leczenia. Wpływają także na kosmetykę uzębienia. Dzięki nim eliminuje się wiele czynników odpowiedzialnych za zmiany patologiczne uzębienia. Część zabiegów ma za zadanie zwiększenie odporności tkanek na czynniki, których nie możemy wyeliminować. Regularne, częste kontrole stanu jamy ustnej gwarantuje wykrycie wszelkich nieprawidłowości na tyle wcześnie, by można było zapobiec rozwojowi choroby, ewentualnie wykryć ją na wczesnym etapie.

Kompleksowa higienizacja

Jest wykonywana przez higienistkę stomatologiczną. Zabieg składa się z kilku etapów, opisanych poniżej, tj.:

  • Scaling
  • Piaskowanie
  • Polishing
  • Fluoryzacja

Dla kogo jest przeznaczone piaskowanie zębów?

  • Piaskowanie powinni wykonywać: 

    • palacze,
    • osoby pijące dużo kawy i herbaty,
    • osoby noszące aparaty ortodontyczne,
    • osoby z wadami ortodontycznymi , tzw. stłoczonymi zębami,
    • osoby, które zdecydowały się na wybielanie zębów,
    • osoby, które przyjmują leki powodujące przebarwienia zębów.

    Osoby te powinny decydować się na zabieg co kilka miesięcy.

    Regularne poddawanie zębów zabiegowi piaskowania, w celu usuwania drobnych osadów i przebarwień można traktować jako zabieg profilaktyczny. W ten sposób zapobiegniemy rozwojowi bakterii, chorobom zębów i dziąseł i zachowamy estetyczny wygląd zębów. 

    Należy jednak zaznaczyć, że niektórych przebarwień nie da się usunąć w ten sposób. Dotyczy to trwałych przebarwień w zakresie szkliwa np. po leczeniu tetracyklinami i preparatami żelaza. 

Metamorfozy

Przesuń strzałki i poznaj szczegóły odnowy.

Scaling

Piaskowanie

Warto jeszcze raz podkreślić, że piaskowanie zębów nie boli. Zabieg ten proponowany jest zwykle w pakiecie ze scalingiem.

Dowiedz się więcej

Metody higienizacji.

To zabieg profilaktyczny, ale również leczniczy, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych, czyli potocznie zwanych kamieniem nazębnym. Na nieumiejętnie oczyszczanych powierzchniach zębów tworzy się tzw. płytka nazębna (zbudowana z resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny), która po pewnym czasie ulega zmineralizowaniu przekształcając się w kamień nazębny. Powstały kamień uszkadza dziąsła powodując ich krwawienie, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych. Przyczynia się również do procesów zaniku kości, co finalnie prowadzi do rozwinięcia się choroby zwanej paradontozą,  stopniowego rozchwiania zębów i niestety do ich utraty. 

Powstały kamień nazębny można usunąć wyłącznie w gabinecie stomatologicznym,  jedynie przy użyciu specjalistycznego sprzętu jakim jest skaler ultradźwiękowy, lub narzędziami ręcznymi (kiretami). Jeżeli kamień nazębny zaczął się już odkładać powyżej linii dziąsła to ostatni moment na działania zapobiegawcze i scaling ultradźwiękowy, który minimum co 6 miesięcy przeprowadza dyplomowana higienistka. Odpowiednia końcówka scalera przyłożona do powierzchni zębów pokrytych złogami nazębnymi, emituje ultradźwięki i mikro drgania z bardzo wysoką częstotliwością, co powoduje kruszenie i odpadanie kamienia.  

Zabieg jest bezbolesny, jednak osoby szczególnie wrażliwe na zimno (nadwrażliwość)  mogą odczuwać niewielki dyskomfort, a w przypadku pojawienia się odczuć bólowych zabieg przeprowadza się w znieczuleniu.  

To kolejny etap zabiegu higienizacyjnego, polegający na usunięciu wszystkich osadów i przebarwień np. z kawy, czy papierosów znajdujących się na zębach. Do tego celu higienistka używa specjalnego urządzenia zwanego piaskarką i odpowiednich środków chemicznych do piaskowania (potocznie nazywanych: piaskiem).  

Istota zabiegu polega na mechanicznym usuwaniu wspomnianych wyżej zanieczyszczeń, poprzez strumień wody pod ciśnieniem zmieszany z piaskiem. Dzięki temu z łatwością dociera on do nawet najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak bruzdy na powierzchniach zębów, czy przestrzenie międzyzębowe. 

W trakcie zabiegu cały czas używany jest ssak, który odsysa nadmiar piasku zmieszanego z wodą. Z punktu widzenia pacjenta zabieg nie jest nieprzyjemny, odczucie to po prostu strumień wody z piaskarki uderzający o zęby. Może natomiast pojawić się uczucie dyskomfortu związanego z obecnością w ustach dużej ilości środka do piaskowania o dominującym słonym smaku. 

Warto jeszcze raz podkreślić, że piaskowanie zębów nie boli. Zabieg ten proponowany jest zwykle w pakiecie ze scalingiem (co jest bardzo mądrym rozwiązaniem przy większej ilości osadów i złogów nazębnych). 

Jest jednym z etapów kompleksowej higienizacji wykonywanej w gabinecie stomatologicznym przez higienistkę. Polega on na oczyszczeniu zębów z osadów i nalotów nazębnych, niemożliwych do usunięcia przy użyciu domowych sposobów. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny, a momentami wręcz przyjemny. Wszystkie powierzchnie zębów, przy użyciu past polerskich o różnej ścierności, czyści się i poleruje gumkami i szczotkami o odpowiednich kształtach. Oczyszczona i gładka powierzchnia zębów utrudnia ponowne osadzanie się zanieczyszczeń i tworzenie płytki nazębnej.

Pacjenci często opisują tak gładkie zęby iż, mają wrażenie jakby  język na nich wpadał w poślizg”. Wybór odpowiedniej pasty do polerowania jest uzależniony od  tego czy higienistka chce doczyścić osad czy tylko polerować.

Polishing zamiast piaskowania jest wykonywany podczas zabiegu higienizacji chirurgicznej, czyli przygotowującej usta pacjenta do zabiegów implantacji czy innych zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej, gdzie użycie piasku, mogącego podrażnić dziąsła nie jest wskazany. 

To ochrona przed próchnicą. Fluor ma działanie wzmacniające szkliwo. Łącząc się z jonami wapnia i fosforu chroni zęby przed próchnicą. Ten, który jest dostępny np. w pastach do zębów czy płynach do płukania jamy ustnej, ma dużo niższe stężenie niż fluor używany w gabinecie dentystycznym. Dlatego zdecydowanie lepszą metodą zabezpieczenia zębów przed próchnicą jest profesjonalne pokrywanie zębów fluorem przez higienistkę stomatologiczną jako czwarty, ostatni element pakietu higienizacyjnego.

Profesjonalny zabieg fluoryzacji polega na nałożeniu na oczyszczone uprzednio zęby preparatu z zawartością fluoru. Fluor może być aplikowany w postaci pianki podawanej na specjalnych jednorazowych łyżkach, które należy trzymać w ustach przez około 3 minuty. Pianki mają kilka bardzo przyjemnych smaków: miętowy, truskawkowy, melonowy czy też smak np. owoców leśnych. W trakcie tej 3 minutowej aplikacji fluor wnika w szkliwo. Innym sposobem jest pokrywanie zębów lakierem fluorowym za pomocą specjalnego aplikatura (pędzelka).

Efektem fluoryzacji jest wzmocnienie szkliwa i zabezpieczenie go przed działaniem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe na okres około pół roku. Przy dużej skłonności do próchnicy zabieg można powtarzać mniej więcej co 3 miesiące.

Zobacz także:

Medycyna estetyczna

Poprawić naturę, zatrzymać czas – mało inwazyjne zabiegi z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

Więcej

Ortodoncja

Piękny i zdrowy uśmiech to w dzisiejszych czasach podstawa wizerunku.

Więcej

Bezbolesne znieczulenie

W naszym centrum znieczulamy pacjentów bezboleśnie dzięki komputerowemu systemowi znieczuleń SleeperOne.

Więcej

Sprawdź jak do nas dotrzeć